Tri marke kafe u Beogradu mikrobiološki neispravne

Bez autora
Jul 28 2010

Pržena kafa koja se prodaje u Beogradu je mikrobiološki ispravna i nije štetna po zdravlje građana, pokazalo je prvo istraživanje o kvalitetu kafe koje je uradio Institut za higijenu i tehnologiju mesa u Beogradu. Hemijskom analizom je međutim utvrđeno da tri, od 27 uzoraka koliko je kontrolisano ne ispunjavaju uslove koje su propisane Pravilnikom o kvalitetu. Hemijska analiza obuhvata sadržaj materija rastvorljivih u vodi, sadržaj pepela i sadržaj vlage. Hemijskom analizom je utvrđeno da uslove ne ispunjava Minas kafa, 100 grama, proizvođača Samostalne trgovinske radnje (STR) "Moka" iz Čačka, Milex mlevena kafa, 100 grama, proizvođača Pržionice kafe Milex iz Beograda i Bonito, prava kafa, 200 grama koju po licenci Bonito a.d. Beograd proizvodi i puni Grand prom A.D. Novi Beograd.

Tri marke kafe u Beogradu mikrobiološki neispravnePržena kafa koja se prodaje u Beogradu je mikrobiološki ispravna i nije štetna po zdravlje građana, pokazalo je prvo istraživanje o kvalitetu kafe koje je uradio Institut za higijenu i tehnologiju mesa u Beogradu.

Hemijskom analizom je međutim utvrđeno da tri, od 27 uzoraka koliko je kontrolisano ne ispunjavaju uslove koje su propisane Pravilnikom o kvalitetu. Hemijska analiza obuhvata sadržaj materija rastvorljivih u vodi, sadržaj pepela i sadržaj vlage.

Kako je saopšteno na konferenciji za novinare, hemijskom analizom je utvrđeno da uslove ne ispunjava Minas kafa, 100 grama, proizvođača Samostalne trgovinske radnje (STR) "Moka" iz Čačka, Milex mlevena kafa, 100 grama, proizvođača Pržionice kafe Milex iz Beograda i Bonito, prava kafa, 200 grama koju po licenci Bonito a.d. Beograd proizvodi i puni Grand prom A.D. Novi Beograd.

Profesorka Jovanka Popov Raljić je kazala da ti uzorci ne ispunjavaju zakonske uslove kvaliteta i dodala da ne bi trebalo da se nalaze u prodaji.

Ona je pojasnila da ti uzroci nisu obuhvaćeni senzornom analizom, koja obuhvata analizu boje, mirisa, ukusa i arome kao i kod mlevene pržene analizu kvaliteta mliva (veličine cestice), a kod pržene kafe veličinu prženog zrna.

Prema toj analizi pet uzroka ima ekstra kvalitet, deset odličan, pet vrlo dobar, a dobar kvalitet imaju četiri uzorka.

Istraživanje je pokazalo i da je prosečna cena mlevene kafe u pakovanju od 100 grama u Beogradu bila 63,02 dinara.

Najnižu cenu je imala Vivo kafa, vrlo dobrog kvaliteta, kupljena u "Rodi" na autoputu Zemun i koštala je 47,50 dinara.

Najskuplja je bila Grand gold kafa, odličnog kvaliteta koja je kupljena u STR "Grof" na Surčinu po ceni
od 78 dinara.

Kako je saopšteno na konferenciji za novinare građani u Srbiji prosečno popiju od 2 do 2,5 kilograma kafe godišnje, najviše kafe oko 15 kilograma piju Skandinavci.

Naručilac istraživanje je Pokret za zaštitu potrošača Beograd.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik